czwartek, 24 września 2015

RECENZJA [BANDAI] MG 1/100 RX-93-2 Hi-NU Gundam (ver. 1.0)

MG 1/100 RX-93-2 Hi-NU Gundam





Seria: Mobile Suit Gundam – Beltorchika’s Children
Skala: 1/100
Poziom: Master Grade
Wysokość: 20cm
Ilość ramek: 20
Cena: 485zł




Wydany w 2007 roku Master Grade, to pierwsze podejście do nieuwzględnionej w kanonie drugiej, ulepszonej wersji RX-93 Nu Gundama.  Hi-NU z nowelizacji otrzymał nowy wygląd zewnętrzny i podrasowane statystyki. Niestety nie przełożyło się to na model, który wizualnie różni się od oryginału zarówno schematem kolorystycznym, proporcjami jak i ogólnym wyglądem. Nie zrozumcie mnie źle. MG Hi-NU nie jest brzydki, nie jest tez prostym recolorem z nowym plecakiem. Bandai wysiliło się i zaprojektowało nowy model, całkowicie odrębny od wcześniej wydanego MG NU Gundam.


MODEL

                Model to kompletnie nowy szkielet, od podstaw stworzony tylko dla tego jednego zestawu. Rama jest kompleksowa i szczegółowo wykonana. Składanie jej jest nie lada gratką ze względu na ciekawe mechanizmy i rozwiązania inżynieryjne. Głowę osadzono na znanym i sprawdzonym rozwiązaniu zawias-kulka, przy czym ruch jest ze względu na zahaczający się pancerz jednostki nieco ograniczony. Barki osadzono na pseudo wielokierunkowym stawie, który w rzeczywistości jest dwuosiowym zawiasem. To rozwiązanie ogranicza pełny zakres ruchu stawu ale nie jest to odczuwalne w tej części modelu, która ze względu na swoje umiejscowienie nigdy w żadnym modelu pełnego zakresu nie osiąga. Mniej więcej w połowie wysokości torsu, umiejscowiono zawias umożliwiający zgięcie ramy w przód i tył a całość połączona jest z pasem biodrowym przy pomocy stawu obrotowego. Takie rozwiązanie zapewnia może stabilność górnej części jednostki, jednak uniemożliwia całkowicie wychylenia boczne.


                Naramienniki to prosta konstrukcja nie posiadająca żadnych dodatkowych funkcji, poza jednym zawiasem poprawiającym artykulacje ramienia. Wykonane zostały za to bardzo szczegółowo.  Bogate są w detale takie jak verniery manewrowe. Ramiona osadzone są w barku przy pomocy stawu wielokierunkowego. Samo ramię to prosta konstrukcja, z łokciem opartym o podwójny zawias. Niestety nie pokuszono się o dodanie żadnych inżynieryjnych rozwiązań, co nieco dziwi w przypadku modelu tej klasy. Przedramiona to inna historia, ponieważ mamy tu do czynienia ciekawym przykładem inżynierii. W prawym przedramieniu osadzono mechanizm, ukrywający w pod płytami pancerza niewielkie działko gatlinga. Lewe przedramię stało się wysuwanym dokiem dla palnika, mogącego służyć jako beam saber. Dłoń osadzono na kulce przechodzącej dalej w zawias przy śródręczu. Palce to standardowe dla Master Grade rozwiązanie, czyli kciuk oraz palec wskazujący osadzony na kulce i trzy pozostałe palce połączone razem, osadzone na kulkach pełniących role zawiasu.

                Pas biodrowy wyposażony został w mechanizm kołyskowy, pozwalający przesuwać stawy biodrowe w przód i tył niezależnie od siebie, oraz blokować je w ustalonej pozycji przy pomocy niewielkiego przełącznika, w dolnej części elementu. Przedni i tylny pancerz biodrowy zaczepiono na kulkach, wychodzących bezpośrednio z płyt co niestety nieco ogranicza ich ruch w wychyleniu bocznym. Płyty boczne odsadzono kołkiem na zawiasie z polycapa. Niestety przy mocniejszym bocznym wychyleniu nogi, potrafią się one wypiąć ze swojego slotu.

                Nogi połączone są w biodrach przy pomocy stawu wielokierunkowego. W części udowej umieszczono sprzężony z kolanem siłownik. Samo kolano to podwójny zawias z pozycjonującym się pancerzem. W przedniej i tylnej części łydki umieszczono niewielkie ruchome panele, które po zamontowaniu na nich pancerza pozwolą na swobodne przesuwanie się płyt, w skrajnym wychyleniu kostki i stopy. Dolna część łydki jest połączona bezpośrednio ze stopą, poprzez staw kulkowy. W przedniej części znajdziemy kolejny siłownik łączący łydkę ze stopą, oraz jeszcze jeden poniżej będący już niestety tylko atrapą. Stopa został wyposażona w zawias pozwalający na niewielkie wychylenie a w samej podeszwie znalazło się miejsce na haki dokujące.

                Hi-NU nie posiada plecaka. Dwa gniazda doków funneli są zamontowane na zawiasach bezpośrednio w tylnej części korpusu. Poniżej nich znajdują się również otwory mocujące zbiorniki paliwowe. Same doki posiadają po trzy zaczepy na dzialka oraz ukryty w górnej części zasobnik na beam saber. Zaczepy funneli pozwalają na ich wychylenie na boki oraz w osi góra/dół. Pomiędzy dokami na zawiasie znalazło się miejsce na charakterystyczną płetwę która nie spełnia żadnej określonej roli poza wizualnym dodatkiem.


AKCESORIA

                Standardowym wyposażeniem Hi-NU jest długi prosty w konstrukcji karabin oraz charakterystyczna wyjątkowo duża i ciężka tarcza o ciekawym motywie kolorystycznym. Niestety tarcze osadzono w tylnej części ramienia na sztywno i by ją wyeksponować trzeba wykręcić ramie modelu w dosyć nienaturalnej pozie. Główną bronią Hi-NU jest sześć działek autonomicznych „Fin funnels”. Posiadają one aż po cztery specjalne zawiasy z prostym acz pomysłowym mechanizmem usztywniającym. Po osiągnięciu odpowiedniej pozycji kliknięcie zawiasu informuje nas o zablokowaniu pozycji. Ponadto model posiada wspomniane wcześniej dwa standardowe beam sabery, jeden mniejszy beam saber oraz bazookę . Zestaw został wyposażony też elementy efektów specjalnych dla funneli oraz w specjalnie skonstruowaną dla niego podstawkę pozwalającą na ustawienie działek w pozycji bojowej.

OCENA

                W chwili wydania Hi-NU był niezwykle zaawansowanym modelem o świetnej inżynierii. Rozwiązania w nim zastosowane do tej pory imponują a w niektórych wypadkach nawet przewyższają niedawno wydanego następcę tego modelu. Niestety szkielet modelu w porównaniu do nowoczesnych modeli posiada ograniczenia (brak podwójnego stawu w kostce i brak wychylenia bocznego w pasie) które wpływają na ocenę. Problemem jest też niestety coś co miało być dodatkowa zachętą do zakupu – elementy podtrzymujące działka na podstawce. Są one zbyt delikatne i pod wpływem ich ciężaru po prostu się uginają jak więdnący bukiet. Mimo to model nie jest przeciętny ale i do najlepszych mu sporo brakuje.


MG 1/100 RX-93-2 Hi-NU Gundam 

Pozowalność – 7
Szkielet – 9
Proporcje – 4
Detale – 6
Naklejki – 9
Akcesoria – 9

OCENA KOŃCOWA – 7/10



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz