środa, 23 września 2015

RECENZJA [BANDAI] MG GAT-X207 Blitz Gundam

[BANDAI] MG GAT-X207 Blitz Gundam




Seria: Gundam SEED
Skala: 1/100
Poziom: Master Grade
Wysokość: 18cm
Ilość ramek: 14
Cena: 205zł


Rok 2012 był szczególnie udany dla modeli Master Grade z serii SEED. Wraz z premierą Gundam SEED HD Remaster, zapowiedziane zostało wykonanie całej podstawowej piątki Gundamów. Jako drugi po Duelu zrealizowany został Blitz i podobnie jak poprzednik, oparty został o rewelacyjny szkielet X-Frame.


 
MODEL

                Jak przystało na nowoczesny mold, proporcje modelu względem oryginału oddano bardzo dokładnie. Nie budzi zastrzeżeń również kolorystyka i pozowalność, o której opowiem w dalszej części recenzji. Niestety model nie jest doskonały czego przykładem jest plecak z zamontowanymi w nim pionowymi vernierami. Mimo iż nic nie wskazuje na to by miały ograniczoną swobodę ruchu to jednak nie poruszają się w pełnym dostępnym zakresie. Nie rozumiem też czemu staw, który je utrzymuje został ograniczony tylko do połowy możliwości ruchowej. Rozwiązanie to może się jedynie przyczynić do jego uszkodzenia przez nieuwagę. Na szczęście ta drobną wadę w całości rekompensuje zakres ruchowy szkieletu. Podobnie jak w Duelu mamy tu do czynienia ze stawami kulkowymi i wielokierunkowymi. Szyja jest zespołem stawu kulkowego, na którym osadzono głowę, oraz zawiasowego umieszczonego w torsie. Oferuje to możliwość wychylenia w przód i tył wraz z wielokierunkowym ruchem głowy modelu. Tors z zewnątrz przypomina trochę Astraya lecz nieco inaczej rozwiązano kwestie kokpitu, którego osłona otwiera się tradycyjnie do dołu.  W barkach zastosowano standardowe rozwiązania czyli staw wielokierunkowy, na którym osadzony jest kolejny o tej samej zasadzie działania. Dzięki niewielkim naramiennikom, ten sposób zapewnia duży zakres ruchu w przód i tył. Same naramienniki zyskały funkcję, której w animacji nie posiadały. Ukryto w nich generatory maskujące, których pokrywy można otworzyć. Tors osadzono na stawie kulkowym, głównie pogłębiającym zakres ruchowy i umożliwiającym wychylenie w tył. Konstrukcja wyżej przechodzi w mechanizm wielokierunkowy, o dużym zakresie ruchowym w przód.  Część pasa wraz z pancerzem biodrowym nie ogranicza obrotu a same płyty osadzone na kulkach, posiadają całkiem spore wychylenie. W dolnej części znajdują się nieregulowane sloty stawów biodrowych. Same biodra to znów sprawdzony staw wielokierunkowy.
                Ramiona są proste w konstrukcji i nie posiadają żadnych zaawansowanych mechanizmów. Zastosowano standardowy podwójny staw zawiasowy a nadgarstek osadzono na kulce sztywno przechodzącej w dłoń. Standardowy prosty slot przedramienia, wykorzystano jako dok dla tarczy oraz harpuna. Dłonie to znane z tańszych konstrukcji uproszczone stałe odlewy. Palce są wymiennymi w zależności od zastosowania nieruchomymi elementami. Wyjątkiem jest osadzony na kulce kciuk.

                Nogi jednostki nie różnią się wiele od tych z Duela. Konstrukcja wewnętrzna to w obu przypadkach to niemodyfikowany X-Frame z podwójnym stawem zawiasowym i pozycjonowanym kolanem. Kostka również nie została zmodyfikowana i jest to dokładnie ten sam element z podwójnym stawem kulkowym co w Duelu. Drobne zmiany pojawiają się dopiero w stopie ze względu na unikalny design pięt Blitza w których umieszczono otwierany element będący prawdopodobnie hakiem dokującym.  

AKCESORIA

                Głównym wyposażeniem Blitza i jego niewątpliwym znakiem rozpoznawczym, jest tarcza ofensywna „Trikeros”, która w modelu została odwzorowana w najmniejszych szczegółach. Możemy tu dostrzec takie detale jak odrębny wizjer kamery, dok miecza, działko energetyczne oraz pociski kinetyczne „Lancer Dart”. Ze względu na swoje rozmiary, tarcza montowana jest dwupunktowo na dłoni, oraz w slocie przedramienia. Drugie ramię zajmuje pazur /harpun „Gleipnir”, spełniający wszystkie oczekiwania jakie stawi się modelowi Master Grade. Każdy pazur jest odrębnie artykułowany na dwupunktowym zawiasie. Ruchome są też stateczniki a sam pazur można osadzić na dołączonym do zestawu przewodzie (choć nie polecam tego rozwiązania ze względu na ciężar elementu).


OCENA

Blitz to prosty i poprawny model którego zaletą jest solidność i sprawdzona konstrukcja. Niestety nie stanowi wyzwania a w porównaniu z wcześniej wydanym Duelem, jest również ubogi pod względem akcesoriów.



MG 1/100 GAT-X207 Blitz Gundam 

Pozowalność – 10
Szkielet – 9
Proporcje – 9
Detale – 8
Naklejki – 9
Akcesoria – 5

OCENA KOŃCOWA – 8/10




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz